Nagyon sok háznak, társasháznak, közintézménynek, minimalista irányzat miatt új terveken is egyre több lapos tető szerkezet van, amit többféleképpen lehet megvédeni külső behatásoktól (eső, hó, hő, stb.) néhány ismertebb eljárás:
- Bitumenes lemez fedés (köznyelvben kátrány papír)
- Kenhető szigetelések (bitumenes v. cement bázisú)
- PVC szigetelések (nagyon durván műanyag fólia)
- Purhab szigetelés
- Hőszigeteléssel ellátott lapos tető szigetelés
Megmondom őszintén én ezek közül két megoldást tartok biztosnak. Első körben a hagyományos bitumenes lemez fedést két rétegben. A második körben a kenhető szigeteléseket.
Lapos tető kenhető szigetelésekről beszélek, más mit a fürdőszobai, terasz burkolat alá való kenhető szigetelések. Ezekre a helyekre csak ezeket ajánlom.(Ezekről a termékekről is olvashatsz nálam.)
Vannak még vízzáró habarcsok, epoxigyanta bevonatok stb. Ezek nagyon drága, idő igényes, macerás munkavégzés vagy éppen mind három.
Bitumenes szigetelés előnyök:
- széleskörű alkalmazhatóság (tető, fal, aljzat, stb.)
- garantált réteg vastagság,
- HOSSZÚ élettartam tetőkön is
- kedvező ár/érték arány
- BIZTONSÁGOS
- elterjedt technológia (egyszerűbb kivitelezés, kevesebb hiba lehetőség)
- folyamatosan fejlődő anyagok a változó követelményeknek, behatásoknak
- nagy típusválaszték
Bitumenes szigetelés hátrányok:
- eltávolítás után veszélyes anyag (drága konténer) nem sűrűn kell leszedni
- vannak öntapadó lemezek, de azért lánggal kell hegeszteni ez lehet előny is és hátrány is
- olyan hátrány ami a megbízhatóságot gátolja nem nagyon tudok a fent említett két hátrány se ezt befolyásolja. A bitumenes szigetelést csak elrontani lehet, erre majd természetesen mutatok példákat.
Kenhető szigetelés előnyök :
- varratok nélküli szigetelő bevonat
- gyorsan, könnyen felhordható a szigetelendő felületre
- nehezen hozzáférhető helyeken is alkalmazható
- hosszú élettartam (inkább a burkolattal, betonnal fedett)
- kis rétegvastagságú szigetelő bevonat
- legtöbb közvetlenül burkolható
Kenhető szigetelés hátrányok :
- ha nem bitumenes alapú nagyon tökéletes felület kell a jó tapadás miatt (por, feljövő felület, zsír, stb.)
- felhordási vastagságot, hozzá értő szakemberek tudnak elérni (nem mindegy, hogy a 2 mm az csak 1 vagy éppen 3)
- jó a tartóssága, de nálam még mindig a bitumenes lemez vezet 🙂
- sok helyen azt írják nem sérülékeny, ezen lehet vitatkozni, de hááát az.
- célszerű a felületet egyszerre szigetelni, másnapi folytatás esetén különböző megoldásokkal lehet folytatni ami idő és hiba lehetősség.
Nem azt mondom, hogy a többi technológia nem jó csak ár- érték arányban magas az anyag, munkadíj. Tartósságuk alul marad a fent említett eljárásokhoz képest. (kivitelezőknek speciális drága szerszámok) És azért láttam 2-3 év után elég rosszul kinéző tetőket. Sajnos a mostani UV sugárzás, szélsőséges időjárás ad mindennek rendesen. 🙁 Ami el mondható a PVC, Purhab szigetelésekről és leginkább ezért is használják, gyorsan lehet velük kivitelezéseket megoldani és nagy felületeket csapadéktól védetté tenni. Tagolt sok felépítmény (kémény, szellőzők, stb.) nem ajánlott.
PVC szigetelés előnyök:
- magas a tűzállósága,
- nem kell nyílt lángot használni,
- egy rétegben felhordható (szerintem hátránya is),
- gyorsan beépíthető
- újra hasznosítható
- Ivóvíz tározókhoz tökéletes
PVC szigetelés hátrányok:
- csak nagyobb kivitelezéseknél költséghatékony,
- időt állósága részemről megkérdőjelezhető (10év) UV sugárzás miatt elöregedik az anyag és hajszál repedések keletkeznek rajta.
- sok helyen olvasom előnyként, hogy karbantartást nem igényel. Amiket én láttam kivitelezéseket amik ‘nem sikerültek’ ott pont az volt az egyik probléma, hogy nem volt karbantartás és sajnos sok esetben a rögzítési pontoknál nem jó ragasztás, sarkokban nem bírta jól az UV igénybe vételt illetve nyúlást és szakadások keletkeznek. És nem azt mondom, hogy ezek a tetők nem voltak jól kivitelezve csak az anyag nem azt tudja amit mondanak róla….
- egy rétegben felhordható hááát igen ez így van ezért is gyorsabb, de öreg szakik mondata van a fejemben “egy réteg szigetelés nem szigetelés” és ezt teljes mértékben osztom én is ! Minden normális szigetelés leírásában ott van két rétegben ajánlott !
Több megoldásról is írni fogok. Hangsúlyozom itt is, hogy nem a kivitelezőknek szeretném elmagyarázni, hogy mit, hogy kell csinálni, mert a legtöbben akik ilyen munkákat készítenek tisztában vannak vele, mit és hogyan kell elkészíteni és ami a legfontosabb milyen anyaggal. Azoknak szeretnék segíteni akik saját maguk szeretnének szigetelést vagy javítást elkészíteni, illetve kivitelezőt fogadtak fel és őt szeretnék ellenőrizni.
Kérdésed lenne írj nyugodtan a info@bazisfata.hu címre.