Már foglalkoztam az egy rétegű bitumenes lemez felújítással itt, most leírom kenhető szigeteléssel, hogy kell elkészíteni a tetőnk felújítását.
Kivitelező kiválasztása:
Erről itt írok bővebben az egyik legfontosabb dolog, mindenképpen olvassátok el !!
Na de akkor kezdjünk is bele, bitumenes tető felújítás kenhető szigeteléssel.
Több megoldás is van, egy tető vízszigetelés felújítására, én most bemutatnék ebben a bejegyzésben egy megoldást erre és egy másikat bitumenes lemezzel 1 rétegben itt. Nem javításról beszélünk, (erről is írok ebben a bejegyzésben) mikor foltokkal javítunk ott ahol szükséges, hanem mikor a teljes felületet újra fedjük.
Először is meg kell nézni, hogy a mostani felület milyen állapotban van, ha stabil nem lehet könnyen felszedni, csak mondjuk repedezett akkor szerencsénk van és alkalmas a felület a javításra.
Abban az esetben is jó lehet a felület, ha valamiért csak a záró lemez(legfelső réteg) jön fel és az alapréteg stabilan lent marad.
Régi tetőknél még az volt a szokás (még valaki mindig alkalmazza), finom kaviccsal volt megvédve a bitumenes lemez. A kavicsos megoldást még akkor is alkalmazzák, ha a hőszigetelést azzal súlyozzák le (ezt is leírom részletesen a szigetelés hőszigeteléssel). Nem voltak még zúzalékkal ellátott bitumenes lemezek, mint ma. Ebben az esetben a kavics eltávolítás után, ha a bitumenes réteg stabil és egyenletes akkor szintén alkalmas a felújításra.
A fenti bal oldali képen látható, hogy a vízlevezetéssel is vannak bajok ami lapostetőnknek egyik legnagyobb ellensége főleg télen a fagy károk miatt. A hibát meg kell oldani, jobb esetben csak egy dugulásról van szó és egy partvis nyéllel megoldható, durvább esetben csőgörénnyel. Amennyiben az átvezető elrohadt (régebben fémből gyártották) vagy beszakadt ki kell cserélni. Sokszor el is követik azt a hibát hogy bele dugnak eggyel kisebbet ami bele fér, de az nem jó megoldás, mert nem véletlenül van pl. 110-es átmérőjű számolva és kialakítva akkor oda nem lesz jó a 90-es, de láttam már 65-öst is beépítve, nem kell mondanom, hogy nem vezeti le a vizet a tetőről egy nagyobb esőben, felgyűlik a víz és bejut olyan helyekre ahova nem kéne, illetve télen megfagy és roncsolja a tetőnk szigetelését.
Az átvezetésekbe mindenképpen tenni kell lombkosarat, ami meggátolja, hogy a falevelek nagyobb szemetek (műanyag zacskó, rongy, stb.) bele kerüljenek a lefolyóba.
Sarok átvezető Lombkosár Függőleges átvezető
Miután szépen le van takarítva a felület átnézzük, hogy nincs-e szakadás, lyuk az alap felületünkön, amennyiben van, többféle képpen javíthatjuk, pár példát és anyagot ismertetek a Lapostető szigetelés Javítás bejegyzés alatt.
Alapozás (mivel, hogyan)
Fontos dolog az alapozás (kellősítés), a célja az, hogy a felületed amire rakva lesz a szigetelő lemez minél jobb tapadással rendelkezzen. Ha ezt ki hagyjuk lehet, hogy spórolunk, de veszélyeztetjük szigetelésünket(nem tapad le rendesen), egy jó alapozás plusz egy védelem. Több kenhető szigetelésnél lehet hígítani az anyagot és azzal alapozni, én ezt nem ajánlom, de döntés kérdése. Több fajta bitumenes alapozó létezik, de két csoportra osztjuk őket vizes bázisú és oldószeres ezeken belül oxidált és SBS modifikált. Kenhető szigetelésnél olyat kell választani amilyen bázisú a kenhető szigetelésünk. Emennyiben oldószeres akkor oldószeres alapozót, ha vizes bázisú akkor vizes bázisút. Ebbe most nagyon nem mennék bele csak egy-egy mondat:
- Vizes bázisú bitumenes alapozó anyagilag a legolcsóbb +5 fok felett alkalmazható és nem érheti száradási idő előtt csapadék. Ezt a megoldást inkább falazat, pince szigeteléseknél ajánlanám ahol nincs nagyobb hőingadozásnak kitéve a felület. De ha ez fér bele a keretbe akkor lehet.
- Oldószeres bitumenes alapozó ezek már komolyabb alapozók ezt a megoldást ajánlom. +5 felett lehet dolgozni ezzel is, de sokkal jobbak a paraméterei, igaz beltérben-i használathoz elég büdös, amíg nem szárad ki teljesen.
- Oldószeres SBS modifikált bitumenes alapozó hát igen az alapozók BMW-je. Minden szempontból a legjobb választás, ha belefér a keretbe. Két rétegben pl. talaj pára elleni szigetelésre is alkalmas.
Mindenképpen bitumenes kefét ajánlok hozzá, mert jól bele tudjuk dörzsölni a felületbe az alapozót. Ne sajnáljuk legyen anyag mindig a kefén és természetesen a felületen is. 😊
Mikor ezzel végzünk megvárjuk amíg az alapozónk megszárad, ez nagyban függ az időjárástól, 1-2 órától akár 3-4 óra is lehet. Száradás után nem ajánlott rálépni (iszonyúan ragad és ne vigyünk fel felesleges koszt) csak a munkavégzés folyamatához lépjünk az alapozásra. Ha vízbe lépünk rálépés előtt segíthetünk azon, hogy ne ragadjunk bele(egy darabig).
Szigetelés, bitumenes kenhető szigeteléssel
Többféleképpen fel lehet hordani az anyagot (kefével, teddy hengerrel ,szórással, glett vassal) én a teddy hengert ajánlom, a lentebb írt anyaghoz, de ez eltérhet a választott anyag sűrűségétől is.. Az anyag amit leírok BORNIT Latex UV Kemikál termék, több éve forgalmazzuk egy nagyon jó minőségű termék. Mindenképpen olyan anyagot vásároljuk ami UV álló !! Sajnos láttam már olyan anyagot és kivitelezést is ami nem megfelelő anyaggal lett elkészítve és ebben az esetben 1-2 év alatt a szigetelésnek annyi…. 🙁
Minden fajta kenhető szigetelést minimum két rétegben kell felhordani, a rétegek között annyi időt kell hagyni, hogy teljesen megszáradjon az előző réteg. Még stabilabb szigetelés eléréséhez az első rétegbe egy üvegszövet hálót javaslok bele fektetni 10 cm átfedéssel, ezt az első réteg kenése közben kell bele helyezni, hogy rendesen bele tudjon ragadni, lekenünk egy szakaszt, bele helyezzük az üvegszövetet, teddyvel lehengereljük és haladunk tovább, arra kell figyelni még, hogy ahol befejezzük ott is minimum 10 cm átfedés legyen a két üvegszövet háló között. A hálót sarkokban is fel kell hajtani a függőleges felületre (persze ha van ilyen), az üvegszövet háló nem lehet hullámos, szépen rá kell simulnia az alapfelületünkre. A sarkokat mindenképpen meg kell erősíteni, hajlat erősítő szalaggal , ha üveg szövet hálót nem teszünk!
Üvegszövet háló elhelyezés glettvassal Alapozás Üvegszövet háló Hajlat erősítő szallag
Miután megszáradt az első réteg, felhordjuk a második réteget és már kész is vagyunk. 👌 Az elkészült szigetelésünk nem igényel további védelmet, amennyiben jó minőségű terméket vettünk azok mind UV álló anyagok.
Mint írtam több fajta kenhető szigetelést lehet kapni, mutatok párat, hogy kell kinézni szigetelésünknek.
Köszönöm, hogy elolvastad, remélem tudtam segíteni, amennyiben kérdésed lenne keress nyugodtan emailben, info@bazisfata.hu