Mint már több helyen említettem, nem csak azt szeretném megtanítani, megmutatni a kedves olvasónak, vásárlónak, hogy az adott munkát, mivel és hogyan kell elkészíteni, hanem le tudjátok ellenőrizni a kapott ajánlatot, munkát. Tudjuk azt melyik munkáért fizessünk és melyikért ne, illetve milyen hibák kijavítása után, érdemli meg a kivitelező, hogy kifizessük.
Kivitelező kiválasztása:
Legfontosabb !! Itt írok róla részletesen.
Na de akkor kezdjünk is bele bitumenes tető felújítás.
Több megoldás is van egy tető vízszigetelés felújítására, én most párat bemutatnék nektek. Nem javításról beszélünk, (erről is írok egy másik bejegyzésben) mikor foltokkal javítunk ott ahol szükséges, hanem mikor a teljes felületet újra fedjük.
Először is meg kell nézni, hogy a mostani felület milyen álapotban van, ha stabil nem lehet könnyen felszedni, csak mondjuk repedezett akkor szerencsénk van és alkalmas a felület a javításra.
Abban az esetben is jó lehet a felület, ha valamiért csak a záró lemez(legfelső réteg) jön fel és az alap réteg stabilan lent marad.
Régi tetőknél még az volt a szokás (még valaki mindig alkalmazza), finom kaviccsal volt megvédve a bitumenes lemez. A kavicsos megoldást még akkor is alkalmazzák, ha a hőszigetelést azzal súlyozzák le (ezt is leírom részletesen a szigetelés hőszigeteléssel). Nem voltak még zúzalékkal ellátott bitumenes lemezek, mint ma. Ebben az esetben a kavics eltávolítás után, ha a bitumenes réteg stabil és egyenletes akkor szintén alkalmas a felújításra.
Mindenképpen meg kell azt is nézni, mennyi réteg van már fent a tetőn és milyen súlyt képvisel amit fel szeretnénk még tenni felújító rétegként, elbírja-e még a tető szerkezet. Egy felújító lemez 5-6 kg súlyt képvisel négyzetméterenként, nem elhanyagolható. Legtöbb beton födémes tetőnél ezzel nem lehet probléma, de régebbi paneles szerkezetnél már lehet, hogy számít. Ezt egy statikus pontosan meg tudja mondani.
A fenti bal oldali képen látható, hogy a vízlevezetéssel is vannak bajok ami lapostetőnknek egyik legnagyobb ellensége főleg télen a fagy károk miatt. A hibát meg kell oldani, jobb esetben csak egy dugulásról van szó és egy partvis nyéllel megoldható, durvább esetben csőgörénnyel. Amennyiben az átvezető elrohadt (régebben fémből gyártották) vagy beszakadt ki kell cserélni. Sokszor elkövetik azt a hibát hogy bele dugnak eggyel kisebbet ami bele fér, de az nem jó megoldás, mert nem véletlenül van pl. 110-es átmérőjű számolva és kialakítva akkor oda nem lesz jó a 90-es, de láttam már 65-öst is beépítve, nem kell mondanom, hogy nem vezeti le a vizet a tetőről egy nagyobb esőben, felgyűlik a víz és be jut olyan helyekre ahova nem kéne, illetve télen megfagy a víz és roncsolja a tetőnk szigetelését.
Miután szépen le van takarítva a felület átnézzük, hogy nincs-e szakadás, lyuk az alapfelületünkön, amennyiben van, többféleképpen javíthatjuk, pár példát és anyagot ismertetek a Lapostető szigetelés Javítás bejegyzés alatt.
Alapozás (mivel, hogyan)
Fontos dolog az alapozás (kellősítés), a célja az, hogy a felületed amire rakva lesz a szigetelő lemez minél jobb tapadással rendelkezzen. Ha ezt ki hagyjuk lehet, hogy spórolunk, de veszélyeztetjük szigetelésünket(nem tapad le rendesen), egy jó alapozás plusz egy védelem. Több fajta bitumenes alapozó létezik, de két csoportra osztjuk őket vizes bázisú és oldószeres ezeken belül oxidált és SBS modifikált. Ebbe most nagyon nem mennék bele csak egy-egy mondat:
- Vizes bázisú bitumenes alapozó anyagilag a legolcsóbb +5 fok felett alkalmazható és nem érheti száradási idő előtt csapadék. Ezt a megoldást inkább falazat, pince szigeteléseknél ajánlanám ahol nincs nagyobb hőingadozásnak kitéve a felület. De ha ez fér bele a keretbe akkor lehet.
- Oldószeres bitumenes alapozó ezek már komolyabb alapozók ezt a megoldást ajánlom. +5 felett lehet dolgozni ezzel is, de sokkal jobbak a paraméterei, igaz beltérben-i használathoz elég büdös, amíg nem szárad ki teljesen.
- Oldószeres SBS modifikált bitumenes alapozó hát igen az alapozók BMW-je. Minden szempontból a legjobb választás, ha bele fér a keretbe. Két rétegben pl. talaj pára elleni szigetelésre is alkalmas.
Mindenképpen bitumenes kefét ajánlok hozzá, mert jól bele tudjuk dörzsölni a felületbe az alapozót. Ne sajnáljuk legyen anyag mindig a kefén és természetesen a felületen is. 😊
Mikor ezzel meg vagyunk meg várjuk amíg az alapozónk meg szárad ez nagyban függ az idő járástól, 1-2 óra vagy akár 3-4 óra is lehet. Száradás után nem ajánlott rá lépni (iszonyúan ragad és ne vigyünk fel felesleges koszt) csak a munkavégzés folyamatához lépjünk az alapozásra. Ha vízbe lépünk rálépés előtt segíthetünk azon, hogy ne ragadjunk bele.
Szigetelés, bitumenes lemezzel vagy kenhető szigeteléssel
Egy ideje, több gyártónál is meg jelent a felújító bitumenes szigetelő lemez amit abban az esetben mindenképpen ajánlok, ha olyan a felület mint fentebb leírtam, más esetben két réteg szigetelést kell alkalmazni amiről egy másik bejegyzésben itt írok.
Akkor a lemez LEMAR Lembit S PYE PV 250 S52, 5,2 milliméter vastag ami bőven elég és 1000N/800N a szakító szilárdsága ami elég erős minden igénybevételhez, természetesen SBS modifikált lemez -22 fokos 15 év garanciával. Lerakás menete:
Nagyon fontos csak nagyobb gyártók anyagaiból válasszunk termékeket ! Mi több gyártó szigetelő anyagát forgalmazzuk, de itt a blog oldalain a Lengyel LEMAR bitumenes lemezekkel írom le a munka folyamatokat. (ha már sikerült elérnünk a kizárólagos Magyarországi forgalmazást) kis promo
Ne foglalkozzunk az “itt van egy két raklap olcsó anyag le esett a kamionról” nem járunk jól vele higgyétek el !
Bitumenes lemezt csak állítva lehet tárolni, szállítani, tűző naptól védett helyen, ha napon van fehér fóliával le takarva.
Ha a kivitelező így tárolja, szállítja és dolgozik a bitumenes lemezzel akkor az ilyen lemezeket ne engedjük beépíteni és el kell gondolkozni azon, hogy biztos jó kivitelező mellett döntöttünk-e !
Minden bitumenes lemezen tekercsen, rajta kell lenni egy adatlap címkének amin minden információ rajta van. Ha ez nincs rajta a hozzátok kiszállított bitumenes lemez tekercsen, ne is engedjétek a tetőre fel rakni ! Még akkor se ha mutogatnak mellé A4 papíron dokumentációt !
Így néz ki a LEMAR lemezeké, de minden komolyabb gyártó hasonlóval látja el lemezeit:
Ezeken a címkéken pontosan lehet látni a szigetelő lemez típusát (pl. LEMBIT SUPER W-PYE 200 S40 SBS), mennyi m2 egy tekercs(7,5m2), gyártási idő (2018.03.20.), ha jól van tárolva a bitumenes lemez (nem tűzi folyamatosan a nap, nem fektetve tárolják), nem lehet probléma nem romlik meg. A rossz tárolás látszik a bitumenes lemezen repedezett olyan a felület mintha meg lenne égve. (ilyet se engedjünk felrakni a tetőnkre, minimum azt a részt le kell vágni a lemezről. Szabvány számot (EN 13707….), és ami nagyon fontos CE minősítési számot (1434-CPD-0124) Ezek tudatában tudjuk ellenőrizni, hogy azt a bitumenes lemezt hozták nekünk amit meg rendeltünk, illetve a kivitelező az ajánlatában feltüntetett.
Itt ismételten felhívnám a figyelmeteket arra, hogy le kell ellenőrizni, hogy a megrendelt árajánlatban szereplő bitumenes lemezt hozták nektek ki, nem teszünk fel oxidált bitumenes lemezt a tetőnkre.
Pár szóban leírnám mire kell figyelni, mit kell tudni, kivitelezőn számon kérni stb.:
Bitumenes lemezt, folyás irányra merőlegesen kell lefektetni, ha alap lemez rétegünk van már fent ami stabil, akkor a záró réteget 50 cm(fél lemez szélesség) el kell tolni, mégpedig azért, ne legyenek egymáson az átfedések. A lejtési irány a fektetéshez képest két féle képpen lehet.
Soha nem szabad lépkedni annak a szigetelő lemeznek felületén, amit éppen melegítenek le, utána is csak mikor már a bitumen megszilárdult ! (6,7-es kép) Alapvető hiba ! Mellette vagy előtte kell menni a szakembernek. (1,2,3-as kép) Utána jö hozzánk a szigetelő mester, hogy nem jó a bitumenes lemez amit adtunk, meg látszik benne a lábnyoma ! Rákérdezünk melyik fázisban miután megszilárdult a lemez vagy munkavégzés közben. Válasz ‘munkavégzés közben’ ott ha jó a lemez és van is benne bitumen meg is fog ! Ez ha pontosak akarunk lenni és alapot akarunk adni ennek a felfogásnak abban az esetben tényleg a lemez hibája, ha a bitumen megszilárdulása után 1-2 óra is lehet, hideg időben 20-30 perc, tűző napon vissza lágyul a bitumen, ebben az esetben tényleg rossz minőségű a bitumenes lemez nem jól van be állítva a bitumen olvadáspontja. Amiket én ajánlok bitumenes lemezek min. 90-100 fok olvadással rendelkeznek, ami már elégséges ahhoz hogy ne süppedjünk be a kész munkába. És mivel SBS bitumenes lemezeket használunk eleve lágyabb lemezek, hogy jobban tűrjék a hideget és a mozgásokat tetőnkön. Ebbe kicsit jobban bele mentem, de lehet, hogy nem baj…
A profik már közben, úgy melegítik a lemezt , hogy a bitumen oldalt éppen ki folyjon (9,10,11-es kép) és egy vas gurulós szerkezettel az illesztést le nyomják (2-es kép) NEM lábbal tapossuk le !
A réteg elkészítése láng hegesztéssel történik pár kép, hogy kell jól csinálni:
1 2 3 4
Pár kép, hogy nem szabad kivitelezni:
5 6 7 8
Jól elvégzett munka képekben:
9 10 11 Tökéletes sarok képzés Szépen kivitelezett él
Pár kép hogyan lehet rosszul elvégezni a munkát (ebből is sajnos sok van):
Nem egységesen és túl is van melegítve a bitumenes lemez Szét van égetve. Nincs egyenletesen melegítve Nem sík felületen történt szigetelés Totál égetve, melegítve Nagyon kevés volt a melegítés Ilyen megoldás nem lehet Rossz sarok képzés Nem elégséges melegítés Hibás sarok képzés Nem jól kivitelezett felhajtás Nincs feles takarás Rosszul megválasztott melegítési hőfok, nem folyt ki a bitumen
Pár kiegészítő amit be kell építeni a kivitelezés során
Jég ék: ezt a sarkokba kell elhelyezni, 90 fokos sarkot 45 fokosra redukálja, ezt lehet helyettesíteni betonnal, habarccsal a lényeg az, hogy a bitumenes lemez nem törhet meg, mert ott el fog repedni!
Pára szellőző: ebből létezik egy és kéttalpas attól függ, hogy milyen rétegrendünk van, ha pl. van szigetelő réteg akkor két talpast alkalmazunk, rakok be képeket abból jobban látszik. 20 m2-ként kell elhelyezni egy darabot, ezeken keresztül távozik a szerkezetben található víz(akár ázás miatt), illetve a páralecsapódásból előforduló víz. Ha ezeket nem helyezzük el a szigetelés alatt lévő víz a nap melege hatására, gőzzé alakul, feldudorodik a tetőnkön lévő szigetelés, kipukkad és már meg is sérült a vízzárásunk.
Épület szellőzéssel egybe kötött Kész tetőn a szellőzők elhelyezkedése. Érdemes magas pontra rakni őket.
A termelődött gőz, így fel tudja nyomni a szigetelést Itt már más baj is van, de jól látszik ahogy a gőz teszi a dolgát 🙁
Bádog kiegészítők: Van amikor a bádog szerkezeteket, külön bádogos csapat készíti el és helyezi el a tetőn, de vannak olyan szigetelő mesterek akik ezt a munkát is elkészítik, pár fajta képekkel illusztrálva.
Oldalsó cseppentő lemez elhelyezés Felhajtást rögzítő szorító profil elhelyezése Szorító profil elhelyezve Atika fal, lemez fedés Szakszerű elkészítése a sarkoknak és a felső szorító profil elhelyezése
Ha mindent jól csináltunk akkor kész is van a tökéletes szigetelésünk.
Még egy dolog FÉNYVÉDŐ.
Már fentebb írtam róla, de most egy kicsit részletesebben. A fényvédő egy nagyon fontos elem a szigetelésünk megvédésében. 3-5 évet is adhat tetőnk élettartamához és ami még nem elhanyagolható, akár 5 fokkal is csökkentheti a hőmérsékletet a réteg alatt. Ez több szempontból is jó, nem melegszik túl a bitumen olyan könnyen, ha hőszigetelés van akkor annak az öregedését nagy mértékben csökkenti és nem utolsó sorban az épület hőmérsékletét is tudjuk csökkenteni.
A fényvédők álltalában ezüstös színt adnak a tetőnek, több gyártónál is megtalálható termék. Itt most egy terméket mutatok meg és, hogy-hogy néz ki mikor elkészül.
Minden képen két rétegben kell felhordani, sima egyszerű teddy hengerrel meg lehet oldani, aki egy kicsit is ért a festéshez az megtudja csinálni saját kezűleg is. Három, öt év között (mennyire kopott a felület) érdemes minimum egy rétegben megismételni a folyamatot, így nagyon sokáig ki lehet húzni tetőnk élettartamát. Érdemes az elkészült új tetőre, pár nappal az elkészülte után felvinni, ilyenkor még nem szennyezett a felület (pór, levél, moha, stb.), ha később vagy egy régebbi tetőt szeretnénk lekenni akkor mindenképpen érdemes a szigetelést, ahol kell kijavítani, nagy nyomású mosóval lemosni (szennyeződésektől) és utána lekenni a fényvédővel.
Van egy másik megoldás is erre a célra, amit el kezdtünk ajánlani a partnereinknek, mégpedig a fehér betonfestéket. Az ötlet onnan jött, hogy a pl. a görögök előszeretettel festik a tetőt, falakat fehérre, mégpedig azért ami logikus is, hogy vissza verje a nap sugarait és ne legyen olyan meleg a lakásban. És a beton festékkel ráadásul több színt is el tudunk érni, ha éppen nem szeretnénk valami hagyományosat.
Piros Tető 🙂 Fehér Tető
Most már tényleg kész vagyunk a felújítással.
Örülök ha tudtam segíteni, és köszönöm, hogy elolvastad írásomat.
Amennyiben kérdésed lenne a info@bazisfata.hu címen írhatsz nekem.
Pingback:Lapostető szigetelés felújítás kenhető szigeteléssel, illetve kenhető víz szigetelés készítés – Bázis Fata Blog